krzyż wspólnotowy

Hasło roku formacyjnego: w uwielbieniu. Czytaj dalej...

Fatima

Kategoria: miejsca Utworzono: sobota, 24 październik 2015

Według legendy nazwa Fatima pochodzi od imienia ukochanej rycerza władcy Portugalii. Ponieważ Fatima była muzułmanką a wówczas małżeństwa z ludźmi wyznającymi inną wiarę były zabronione, rycerz musiał prosić o zezwolenie a ukochana musiała przejść na chrześcijaństwo i tak się stało (Fatima to także imię ulubionej córki Mahometa). Niestety wkrótce żona rycerza zmarła a miejsce w którym się osiedlili na jej cześć nazwane zostało Fatima. Więcej zdjęć w galerii.

I tak osada łącząca wątki muzułmańskie i chrześcijańskie w 1917 roku stała się miejscem szczególnym dla katolików. Maryja objawia się trójce pastuszków: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie. Dzieci muszą pokonać wiele przeszkód i stawić czoła szefowi policji. Zostają aresztowane i są zastraszane aby odwołały słowa o ukazaniu się Maryi. Po rozdzieleniu dzieci, najmłodsze straszy się ugotowaniem żywcem. Naciski i próby zastraszania nic nie dają, wkrótce całe miasto i okolica żyje objawieniami. 13 dnia każdego miesiąca Matka Boża ukazywała się w Fatimie. Ale w sierpniu miejsce zostaje "aresztowane" przez policję i objawienie odbywa kilka kilometrów dalej.

Na pamiątkę tego wydarzenia w rocznicę 19 sierpnia odbywa się nocna pielgrzymka ze świecami i modlitwami do miejsca objawienia. Idzie parę tysięcy ludzi, najpierw ulicami miasta, potem polnymi drogami.

W Valinhos 19 sierpnia 1917 roku w kolejnym objawieniu ukazała się Matka Boża.

Słowa Matki Bożej: módlcie się, módlcie się bardzo dużo i czyńcie pokutę za grzeszników.

Witraż w kaplicy w Fatimie na pamiątkę cudu z wirującym słońcem.

Fatima - sanktuarium

Dziś Fatima żyje przede wszystkim wspomnieniami objawień. Corocznie do miasteczka zjeżdża parę milionów pielgrzymów. W miejscu objawień powstała okazała bazylika, rozległy plac mogący pomieścić nawet 100 tysięcy pielgrzymów i na drugim końcu placu nowoczesny kompleks kościelny na osiem tysięcy miejsc.

Fatima - modlitwa

Całość jest skromna ale też funkcjonalna i łączy historię z nowoczesnością. Na placu wokół nowego kościoła z czterech stron są umieszczone pomniki papieży, jeden z nich to postument św. Jana Pawła II, który również pielgrzymował do Matki Bożej Fatimskiej.

 Valinhos - droga

Strona sanktuarium w Fatimie, również w języku polskim, oraz bezpośrednia transmisja z miejsca objawień.

Valinhos - figura Matki Bożej

Więcej zdjęć w galerii.

Odsłony: 2294